309 بازدید
حقوق مهندسی ایران

برای دریافت فایل PDF کلیه جلسات بصورت یکجا به واتسآپ 09900992534 درخواست ارسال کنید

آموزشی حقوق مهندسی

دوره آموزش جامع حقوق مهندسی در ساخت و ساز شهری ایران با تدریس استاد کامیار میررضوی پژوهشگر و مدرس حقوق مهندسی ایران حاصل بیش از 20 سال تحقیق و پژوهش ایشان است این دوره ها طی چندین سال بصورت آنلاین تدرس شده است و بیش از 300 هزار نفر از مهندسین از سراسر ایران و خارج از کشور بصورت آنلاین تاکنون از این آموزش ها بهره برده اند و در حال حاضر بصورت متمرکز جهت سهولت دسترسی در اختیار شما قرار گرفته است امیدواریم این آموزش ها باعث ارتقاء سطح دانش حقوقی مهندسان شده و امنیت شغلی و اطمینان خاطر را برای جامعه فهیم مهندسی کشور ایران فراهم سازد

آموزش منحصر بفرد

مبتنی بر دانش و پژوهش

دریافت و دانلود آنی

پشتیبانی بسیار سریع

حقوق مهندسی ایران

جلسه صد و سی و شش 136

بخش اول از شرح وظایف و مسئولیتهای ناظرین به تفکیک رشته های : نقشه برداری ، معماری ، سازه ، تاسیسات مکانیکی ، تاسیسات برقی ، ناظرین گاز ، ناظرین آبفا ، ناظرین برق اماکن و ناظر هماهنگ کننده

حجم فایل : 1 مگا بایت

فرمت فایل : PDF

ورژن : آخرین ویرایش

کیفیت : فوق حرفه ای

خلاصه ای کوتاه از این جلسه آموزشی

دراین جلسه قصد داریم شرح وظایف مهندسان ناظر ساختمان را به تفکیف شرح دهیم . لازم به یادآوری است که این شرح وظایف در سرفصل های سفر سوم و دوم به صورت پراکنده تشریح شده است.اما در این جلسه قصد داریم به طور کامل و به تفکیک ؛آن را جمع بندی نماییم. دوستانی که جلسات گذشته را مطالعه نکرده اند و تصور میکنند که با مطالعه فقط این یک جلسه به کلیه مباحث حقوق مهندسی مسلط خواهند شد سخت در اشتباه می باشند و لازم است کلیه جلسات بطور کامل مطالعه شود.

شرح وظایف و مسئولیتهای مهندس ناظر نقشه برداری

  • در ادامه به شرح وظایف و مسئولیتهای مهندس ناظر نقشه برداری خواهیم پرداخت.در تهران اساساً تا این تاریخ کار به ناظر نقشه بردار ارجاع نمیشود و از سی و یک استان حدودهشتاد تا نود درصد، پنج ناظره بوده و از ناظرین نقشه برداری استفاده می شود. البته با پیگیری های انجام شده این امید وجود دارد تا بزودی این امر به نتیجه برسد .

بطور کلی در کارهای نظارتی که به صورت پنج ناظر میباشد ، وظایف ناظر نقشه بردار شامل کنترل ابعاد و اندازه های ساختمان طبق نقشه مصوب معماری میشود ؛که عبارت است:

  1. کنترل حدود اربعه و جانمایی چهار گوشه زمین : به عنوان مثال این امکان وجود دارد که ساختمان در محلی احداث گردد که اطراف آن هیچ گونه ساخت و سازی صورت نگرفته باشد و تعیین چهار نقطه زمین و پیاده کردن مختصات آن از وظایف ناظر نقشه بردار میباشد . همچنین کنترل حدود اربعه سطح اشغال نیز به همین ترتیب باید انجام شده و از وظایف ناظر نقشه بردار میباشد.
  2. یکی از وظایف بسیار مهم ناظرین نقشه بردار کنترل جانمایی ستونها  و همچنین جانمایی چاله آسانسور می باشد زیرا اگر ستونها و چاله آسانسور به درستی جانمایی نشوند امکان حذف پارکینگ وجود دارد که این موضوع بار مالی و حقوقی برای ناظر خواهد داشت.
  3. جانمایی باکس پله وکنترل ابعاد مشاعات نیز از وظایف مهندس ناظر نقشه بردار می باشد.
  4. کنترل درز انقطاع که از مهمترین و حساسترین بخش از وظایف ناظر نقشه بردار می باشد.
  5. از بخش های مشترک کنترلی  ناظر نقشه بردار با مهندس ناظر معماری؛ کنترل ابعاد درب ورودی پارکینگها می باشد .
  6. کنترل ارتفاع سقف طبقات که باید مطابق نقشه های مصوب باشد.
  7. کنترل ارتفاع کلی ساختمان که نباید از ارتفاع مصوب و مندرج در پردانه ساختمانی و نقشه های معماری بیشتر باشد .

قبل از پرداختن به شرح مسئولیت های مهندسین ناظر نقشه برداری در حوادث ممکن است سئوالی برای خوانندگان و مخاطبین پیش بیاید که این شرح وظایف درکجای قوانین ذکر شده و مندرج گردیده است ؟

در پاسخ میگوییم که در هیچ جای قانون ذکر نشده است و این مواردی که در بالا ذکر شد حاصل تحقیق و پژوهش بر روی پرونده های قضایی و محکومیت های مهندسین ناظر و خروجی از محاکم و دادگاه ها بوده که به تفصیل آن را شرح میدهیم و ممکن است در هیچ کتابی قید نشده باشد اما با پیگیری رویه های قضایی و خروجی پرونده ها به این نتایج دست یافته و در اختیار مهندسین قرار داده ایم .

حال به شرح مسئولیت های مهندسین ناظر نقشه برداری در حوادث خواهیم پرداخت.

اگر در حادثه ای؛ کارگری که زیر نظر ناظر نقشه برداری میباشد، دچار …

….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید