198 بازدید
حقوق مهندسی ایران

برای دریافت فایل PDF کلیه جلسات بصورت یکجا به واتسآپ 09900992534 درخواست ارسال کنید

آموزشی حقوق مهندسی

دوره آموزش جامع حقوق مهندسی در ساخت و ساز شهری ایران با تدریس استاد کامیار میررضوی پژوهشگر و مدرس حقوق مهندسی ایران حاصل بیش از 20 سال تحقیق و پژوهش ایشان است این دوره ها طی چندین سال بصورت آنلاین تدرس شده است و بیش از 300 هزار نفر از مهندسین از سراسر ایران و خارج از کشور بصورت آنلاین تاکنون از این آموزش ها بهره برده اند و در حال حاضر بصورت متمرکز جهت سهولت دسترسی در اختیار شما قرار گرفته است امیدواریم این آموزش ها باعث ارتقاء سطح دانش حقوقی مهندسان شده و امنیت شغلی و اطمینان خاطر را برای جامعه فهیم مهندسی کشور ایران فراهم سازد

آموزش منحصر بفرد

مبتنی بر دانش و پژوهش

دریافت و دانلود آنی

پشتیبانی بسیار سریع

حقوق مهندسی ایران

جلسه صد و سی 131

اصلاحیه قطر دودکش آبگرمکن های زمینی و دیواری ، معرفی متریال نوین ساختمانی گرین سیل Green Seal عایق رطوبتی کریستالیزیشن نفوذگر در بتن و معرفی محصولات Gs200 و Gs100 و اینجکشن گروت و آنی گیر

حجم فایل : 1 مگا بایت

فرمت فایل : PDF

ورژن : آخرین ویرایش

کیفیت : فوق حرفه ای

خلاصه ای کوتاه از این جلسه آموزشی

قبل از پرداختن به موضوع اصلی این جلسه ، به اصلاح اشتباهی لفظی،که در جلسه 122واقع شد ، می پردازیم . اشتباهاً در جلسه مذکور ، قطر دودکش آبگرمکن دیواری 10 سانتیمتر و قطر دودکش آبگرمکن زمینی 15 سانتیمتر ذکر شده بود که جمله صحیح آن این عبارت است که قطر دودکش آبگرمکن دیواری 15 سانتیمتر و قطر دودکش آبگرمکن زمینی 10 سانتیمتر خواهد بود . که این اختلاف سایز دودکش به دلیل ظرفیت حرارتی آبگرمکن دیواری است که بیشتر از ظرفیت حرارتی آبگرمکن زمینی می باشد .

در جلسه قبل در خصوص عایق رطوبتی قیر و گونی و عایق رطوبتی پیش ساخته صحبت شد و در این جلسه به صورت تخصصی در خصوص عایق رطوبتی کریستالیزیشن نفوذگر در بتن و برندهای مختلف موجود در بازار صحبت خوا هیم کرد.

موضوع این عایقها از آنجا آغاز شد که در حدود سالهای 1970 در انگلستان  ، مهندسین به دلیل وجود آب در اطراف انگلستان ، مشکل نفوذ آب در بتن را داشتند و عایقهای رطوبتی مثل قیرگونی ، عایق رطوبتی پیش ساخته و . . . نیز چاره ساز این مشکلات نبود  و مواد شیمیایی که در طرح اختلاط بتن اضافه می شد و متاسفانه در حال حاضر نیز استفاده می شود ، به چند دلیل، که مهمترین آنها، عدم اختلاط صحیح این مواد،
با سایر مصالح تشکیل دهنده  بتن و پُر نکردن خلل و فرج موجود در بین سنگدانه ها می باشد ، چاره ساز و پاسخگوی نیاز آنها نبود. در نتیجه مهندسان و پژوهشگران انگلستان ماده ای را که به صورت پودر، که دارای پایه سیمانی می باشد و داخل بتن اضافه می شود را ساختند . این مواد در سالهای حدود 1391 – 1392 وارد کشور ما شد. این مواد  همزمان با اختلاط بتن ، داخل میکسر ریخته شده و در بتن بصورت کریستاله رشد کرده و تمام خلل و فرج را پُر میکنند .

پژوهشهای تولید این محصول از سال 1968 آغاز و در سال 1975 این محصول تولید و وارد بازار انگلستان گردید . این محصول با نفوذ کردن داخل بتن و کریستاله شدن ، می تواند خلل و فرج موجود را پُر کرده و بتن را عایق می کند.اما اینکه چگونه و از چه راهی این محصول وارد بازار ایران شد و ما از آن با خبر شدیم به شرح زیر می باشد :

در سال 1392 یکی از مهندسینی که در دوره های حضوری حقوق مهندسی شرکت کرده بود ، در جلسه ای که بحث در خصوص عایق های رطوبتی بود ، به اینجانب اطلاع داد که فردی در تهران اقدام به تاسیس نمایندگی عایق رطوبتی جدیدی به نام گرین سیل نموده است و اگر این محصول به صورت غشایی روی دیوار حائل بتنی کشیده شود ، میتواند تا عمق 15 و در شرایطی نیز حتی تا 30 سانتیمتر به داخل بتن دیوار نفوذ کرده و دیوار را عایق نماید.

به عنوان محقق شخصاً شماره تماس نمایندگی را گرفته و همان روز با فرد مورد نظر که آقای مهندس نعمت خواه بودند تماس گرفته و با ایشان ملاقات کردم . در آن جلسه از ایشان توضیح خواسته شد که در خصوص عایق کردن یک دیوار حائل بتنی با این محصول کمی توضیح دهند . مشخص شد که گرین سیل حدود 35 نوع محصول دارد که محصول GS200  که به صورت پودر بوده و بعد از اختلاط با آب، به مخلوطی تبدیل می شود به غلظت رنگ  و یا شاید کمی سفت تر، که توسط قلمو یا پیستوله به دیوار پاشیده می شود . این محصول در مجاورت آب ، به داخل بتن نفوذ می کند . یعنی این محصول یک موجود زنده است و نام آن نیز که تشکیل شده از دو بخش ؛ گرین به معنی زنده و سیل به معنی آب بند ، که نشانگر این موضوع می باشد. این محصول از مواد جلبکی ، معدنی و پایه سیمانی  ساخته شده که وقتی در مجاورت آب قرار می گیرد به داخل بتن نفوذ کرده و تبدیل به کریستال هایی می شود که خاصیت آب بند کردن بتن را دارد.  مقداری از محصول GS200  به عنوان نمونه آزمایشگاهی دریافت گردید و روی یک عدد بلوک سیمانی معمولی به شرح زیر آزمایش شد.

  • نکته قابل توجه اینکه این  محصول GS200  باید روی سطوح تقریباً صاف و هموار استفاده شود . یعنی می بایست سطح مورد نظر را قبلاً توسط سیمان ( سفید یا سیاه ) رویه کشی کرده و یک سطح هموار و تقریباً صاف ایجاد کرده و سپس محصول فوق را روی آن پاشیده یا به صورت غشایی استفاده شود . که این کار به دلیل جلوگیری از هدر رفت مواد می باشد . در هر حال تمام سطوح داخلی یکی از حفره های بلوک سیمانی را توسط سیمان اندود کرده و عملیات کیورینگ به وسیله افشانه آبپاش و حدوداً یک ساعت بعد، که دمای هیدراتاسیون سیمان تامین شد، انجام گردید.لازم به ذکر است که این موارد در دستورالعمل محصول فوق گفته شده و باید حتماً رعایت شود.  بعد از گذشت یک ساعت از گیرش سیمان ، درصد مشخصی از GS200 را با آب مخلوط کرده و با قلمو به دیواره های داخلی و کف بلوک به ضخامت حدود 3 میلیمتر به صورت غشایی، اندود گردید . حداقل 30 دقیقه بعد از استفاده از گرین سیل ، هر 1 ساعت یک بار به آن آب پاشیده شد . این کار تا 7 ساعت انجام شد و بعد داخل حفره ای که با گرین سیل اندود شده بود ، آب ریخته شد در این زمان آب از خلل و فرج بلوک خارج گردید.طبق توضیحات داخل راهنمای این محصول ، حداقل 21 روز نیاز است تا عملیات کریستالیزیشن و نفوذگری آن انجام شود.

نکته ای که در خصوص استفاده از گرین سیل ، بسیار با اهمیت می باشد ، وجود آب در مجاورت این محصول است تا نفوذ وکریستالیزیشن این محصول به طور کامل انجام شود .

  • به هر حال بعد از گذشت 7 روز که بلوک در مجاورت آب مانده بود ، کریستال هایی در سطح خارجی بلوک مشخص شده و دیواره های آن به طور کامل ، آب بند گردید. به خاطر ضخامت کم دیواره های بلوک ، آب بندی بعد از مدت 7 روز کامل شد و بدیهی است به نسبت ضخامت دیواره ، این مدت می تواند تا 21 روز اضافه شود. متاسفانه این محصول شناخته شده نبود ، و در عین حال پروژه هایی نیز بودند که به دلیل وجود آب در پشت دیوارهای حائل ، با مشکلات زیادی روبرو بودند . لذا تصمیم بر این شد تا با رایزنیهایی با مسئولان این پروژه ها ، آب بندی دیوار های آنها توسط گرین سیل انجام شود . لذا قرار شد بخشهایی از دیوارهای حائل و فنداسیون رادیه یکی از پروژه ها در خیابان پاسداران توسط این محصول انجام شود .
  • لذا مطابق با ایده ای که داده شده بود و مورد تایید دفتر مرکزی شرکت در انگلستان نیز قرار گرفته بود ، ابتدا روی دیوار حائل توسط اندود سیمان ( بدون خاک سنگ ) پوشانده شد . سپس روی …

….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید