برای تهیه پک دوره جامع همراهPDFبه تلگرام 09900992534 یا ای دی https://t.me/team_center_support پیام بدید

1,093 بازدید
حقوق مهندسی ایران

آموزشی حقوق مهندسی

دوره آموزش جامع حقوق مهندسی در ساخت و ساز شهری ایران با تدریس استاد کامیار میررضوی پژوهشگر و مدرس حقوق مهندسی ایران حاصل بیش از 20 سال تحقیق و پژوهش ایشان است این دوره ها طی چندین سال بصورت آنلاین تدرس شده است و بیش از 300 هزار نفر از مهندسین از سراسر ایران و خارج از کشور بصورت آنلاین تاکنون از این آموزش ها بهره برده اند و در حال حاضر بصورت متمرکز جهت سهولت دسترسی در اختیار شما قرار گرفته است امیدواریم این آموزش ها باعث ارتقاء سطح دانش حقوقی مهندسان شده و امنیت شغلی و اطمینان خاطر را برای جامعه فهیم مهندسی کشور ایران فراهم سازد

آموزش منحصر بفرد

مبتنی بر دانش و پژوهش

دریافت و دانلود آنی

پشتیبانی بسیار سریع

حقوق مهندسی ایران

جلسه هفتاد و هشت 78

پاسخ به برخی سوالات در زمینه مبایعه نامه و تصرف و چک تضمین ، شرح مختصری از برات و سفته و نحوه اقدامات قضایی بر روی آنها

حجم فایل : 1 مگا بایت

فرمت فایل : PDF

ورژن : آخرین ویرایش

کیفیت : فوق حرفه ای

خلاصه ای کوتاه از این جلسه آموزشی

دوستان و همکاران درخصوص نحوه پرداخت ثمن معامله مربوط به جلسه 75 سئوالاتی داشتند ازجمله اینکه ؛ چه اشکالی وجود دارد خریدار، ابتدا ثمن معامله را به حساب فروشنده، نقدی واریز نموده و یا کارت به کارت کند و سپس با مراجعه به بنگاه ، مبایعه نامه را پشت نویسی کنند؟ درپاسخ به این سئوال لازم است ذکر گردد،که هیچ خریداری اعتماد نمیکند و حاضر نیست ابتدا پول نقد را به حساب فروشنده واریز کند و بعد از گذشت زمانی ولو اندک با مراجعه به بنگاه اقدام به دریافت رسید از فرشنده و یا امضای پشت مبایعه نامه نماید. بسیار محتمل است که فروشنده واریز پول را منکر شده و مدعی شود این پولی که به حسابم واریز شده بابت طلب شخصی اینجانب از شما بوده و حاضر نشود مبایعه نامه را امضاء کند.بنابراین پرداخت ثمن معامله باید همزمان با امضای مبایعه نامه و به طریقی که در همان جلسه ذکر شد ؛ باشد .

سئوال دیگر درخصوص چک تضمین شده بود و دوستان سئوال کرده بودن که در چه جایی می شود از چک تضمین شده استفاده شود؟ به عنوان مثال فرض میکنیم که موجری بابت تخلیه آپارتمان و یا مغازه ای از مستاجرش یک فقره چک تضمین بگیرد و بنویسد بابت تضمین تخلیه آپارتمان و یا مغازه . بر اساس ماده 691 قانون مدنی که میفرماید: ضَمان مالَم یَجِب باطل است یعنی ضمانت دینی که هنوز سبب آن ایجاد نشده است باطل است. پس قبل ازتخلیه آپارتمان و یا مغازه این تضمین صورت گرفته است و سببی برای عدم تخلیه بوجود نیامده است بنابراین در اینجا چک تضمین بی فایده و باطل محسوب می شود . این چک موقعی ارزش دارد که خطا ایجاد شده باشد یعنی بعد از بوجود آمدن سبب ؛ یعنی عدم تخلیه توسط مستاجر ؛چک صادر شود و این چک نافذ و بجاست.

  • فقط چک تضمین درجایی که بابت تضمین پرداخت وجه التزام در عدم انجام تعهداتی مانند پرداخت ثَمن معامله قابل صدور می باشد. البته قابل ذکر است که این چک هم حقوقی محسوب میشود و چه صادر شود و چه نشود تاثیری ندارد چون بر اساس مبایعه نامه هم می توان درخصوص گرفتن وجه التزام اقدام نمود .

اما اگر دو نفر به هم بدهی داشته باشند و این دَین سببش ایجاد شده باشد و فردی با صدور چک ؛ چه درچک ذکر گردد بابت تضمین و چه ذکر نگردد؛ اگر بخواهد  بابت پرداخت این بدهی چکی صادر نماید این چک قابل قبول است . و در واقع ضَمان ما یَجِب بوده و باطل نمی باشد چون صدور چک بعد از ایجاد سبب انجام شده است .

موضوع قابل ذکر دیگری که در خصوص رعایت آن موکداً تاکید می کنیم ،  این است که در هنگام خرید سیم کارت ، و یا معاملاتی مشابه ؛ فروشنده در یک برگه کاغذ A4 از شما می خواهد تا پایین صفحه را امضاء و یا اثر  انگشت بزنید و یا بعد از گرفتن کپی از کارت ملی کل صفحه کاغذ سفید می ماند .لازم است در اینگونه مواقع از امضاء و اثر  انگشت گذاشتن بر روی کاغذ سفید امتناع نمایید مگر اینکه متن لازم در داخل آن برگه در ابتدا نوشته شود و بعد از آن امضاء و اثر انگشت گرددو لازم است تمام حواشی سفید کاغذ را با علامت ضربدر ، علامت گذاری نمایید تا مفری برای هر گونه سوء استفاده از کلاهبرداران باقی نگذارید.

در ادامه بحث درحد بضاعت جلسات می خواهیم در خصوص برات و سفته توضیحاتی را عارض شویم.

برات :

نوشته ای است که به موجب آن، شخص صادر کننده برات (برات کش) به شخص دیگری ( برات گیر) دستور میدهد وجه معینی را درسررسید معینی در وجه خود برات کش یا شخص ثالثی ( ذینفع برات) واریز کند . لازم است شخص برات گیر برات را امضاء و قبول نماید . وقتی برات گیر آن را امضاء و تایید کرد ، بدهکار می شود و باید در سررسید مشخص  شده بدهی خود را بپردازد.در بعضی از جاها برات میتواند از چک خطرناکتر باشد.

 

  • سَفته و بَرات و چِک ، جزء اوراق بهادار محسوب می شوند.سَفته و بَرات را می توان از شعبات خاص بانک ملی و به ازای هر یک میلیون تومان ؛ ده هزار تومان ؛ خریداری کرد .

سَفته :

اوراق بهاداری است که  از طرف فرد بدهکار امضاء و اثر انگشت شده و به فرد طلبکار تحویل میگردد.

تفاوت بَرات با سَفته :

برات دارای تاریخ سر رسید بوده و توسط طلبکار صادر شده …

….

 مجموعه پرسش و پاسخ های تخصصی مهندسی و حقوقی را در چراجویی بخوانید >> کلیک کنید

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
keyboard_arrow_up