برای تهیه پک دوره جامع همراهPDFبه تلگرام 09900992534 یا ای دی https://t.me/team_center_support پیام بدید

1,346 بازدید
حقوق مهندسی ایران

آموزشی حقوق مهندسی

دوره آموزش جامع حقوق مهندسی در ساخت و ساز شهری ایران با تدریس استاد کامیار میررضوی پژوهشگر و مدرس حقوق مهندسی ایران حاصل بیش از 20 سال تحقیق و پژوهش ایشان است این دوره ها طی چندین سال بصورت آنلاین تدرس شده است و بیش از 300 هزار نفر از مهندسین از سراسر ایران و خارج از کشور بصورت آنلاین تاکنون از این آموزش ها بهره برده اند و در حال حاضر بصورت متمرکز جهت سهولت دسترسی در اختیار شما قرار گرفته است امیدواریم این آموزش ها باعث ارتقاء سطح دانش حقوقی مهندسان شده و امنیت شغلی و اطمینان خاطر را برای جامعه فهیم مهندسی کشور ایران فراهم سازد

آموزش منحصر بفرد

مبتنی بر دانش و پژوهش

دریافت و دانلود آنی

پشتیبانی بسیار سریع

حقوق مهندسی ایران

جلسه شصت و شش 66

شرح مسئولیت مهندس ناظر گودبرداری ! ، بازخوانی یک پرونده در خصوص عدم رعایت ایمنی در استاندارد آتشنشانی ، بیان تفاوت شبکه خودکار باران با سیستم اعلام و اطفا حریق ، اهمیت کنترل ابعاد سرویس بهداشتی و حمام و کنترل اجرای جک معلول برای ناظرین معماری و هماهنگ کننده ، چگونگی طرح شکایت کیفری بر علیه شهرداری در صورت مسدود کردن حق امضا مهندسین ناظر ، چگونگی ثبت نام در ” سامانه ثنا ” در قوه قضائیه

حجم فایل : 1 مگا بایت

فرمت فایل : PDF

ورژن : آخرین ویرایش

کیفیت : فوق حرفه ای

خلاصه ای کوتاه از این جلسه آموزشی

در پروژه­های با عمق زیاد علاوه بر چهار ناظر مرسوم (در بعضی از شهرها ناظر نقشه برداری نیز وجود دارد ناظر پنجم نیز هست) ناظر دیگری نیز وجودش لازم به نظر می­رسد و آن ناظر گودبرداری است که مهندس سازه می­باشد.

وظایف مهندس گودبرداری از زمان تخریب ساختمان قدیمی تا ارائه گزارش پایداری دیوارهای گود و همسایه ادامه دارد، که این وظایف  شامل نظارت بر امور خاکبرداری، اجرای سازه نگهبان و یا حفظ سپرخاکی دیوارهای گود می باشد . البته لازم به ذکر است تداخلی هم بین ناظر سازه و گودبرداری در هنگام اجرای سازه اصلی بر روی فنداسیون وجود دارد و آن هم؛ زمان نصب تا اتمام سازه اصلی و سازه نگهبان می باشد و تا مادامی که اندرکنش خاک و سازه، و در رفتگی احتمالی و صدمات وارده به دیوارهای همسایه در زمان نصب سازه اصلی وجود دارد، ناظر گود موظف است حضور داشته باشد. البته لازم به ذکر است در صورتی که سازه اصلی نصب و یا در هر زمانی ریزشی اتفاق بیفتد ناظر گودبرداری مسئول و پاسخگو می­باشد. تا زمانی که ناظر گودبرداری اعلام نکند دیوارهای گود پایدار شده ولو اینکه اجرای سازه اصلی در حال اجرا باشد ناظر گود مسئول بوده و باید به وظایفش نظارت داشته باشد.

بازخوانی پرونده مربوط به سیستم اعلام و اطفاء حریق

ساختمانی  با کاربری اداری در سال  1388 جواز  و در سال 1390 بعد از اتمام و در 8 واحد تجاری  پایانکار میگیرد.چون ساختمان اداری و تجاری بود باید مطابق باضوابط آتشنشانی  سیستم اعلام حریق و اطفاء حریق می­داشت و ساختمان تک ناظره بود. در زمان سفتکاری که مالک، سازنده نیز بود؛ پیمانکاری برای نصب سیستم اعلام و اطفاء حریق می­آوردتا سیستم مذکور را اجرا نماید و بعد از اجرا پایانکار میگیرد و ساختمان  در سال 1391به بهره برداری می رسد.و نکته مهم این بود تابلو برق سیستم اعلام و اطفاء حریق  در پشت بام  و بر روی دیوار خرپشته و در معرض باران و آفتاب و عوامل جوی قرار داده بود که نباید اینکار را می کرد وبه این دلیل که آب باران به مرور زمان داخل تابلو برق نفوذ میکند . در سال 92 آب باران به داخل تابلو برق نشت می­کند و دستگیره و درب پشت بام برق­دار می شود و کل اسکلت ساختمان برق­دار می­شود و زمانی که یکی از  کارمندان ساختمان دست به نرده می­زند دچار برق گرفتگی شدید می­شود.

 

کارمند بعد از 2 روز بر اثر ایست قلبی فوت می­کند. در کارشناسی یک نفره ابتدا مدیر آپارتمان و سازنده را بازخواست میکنند و در کارشناسی 3 نفره ابتدا سازنده که مدیر آپارتمان هم بود را احضار کرده و 30% مقصر اعلام می­شود و سپس پیمانکار نصاب  مورد بازخواست قرارمیگیردو به دلیل اینکه تابلو برق در معرض عومل جوی قرار گرفته30% مقصر اعلام می گرددو ناظر نیز به دادگاه احضار شد و با نوشتن لایحه­ای برای تک ناظر که استاندارد آتش نشانی نیز باید درصد بگیرد به  دلیل اینکه آنها هم تایید کرده بودند، باعث شد استاندارد آتش نشانی نیز 30% تقصیر بگیرد و ناظر نیز 10% مقصراعلام شد.

  • طبق مقررات ملی ساختمان، در ساختمان­های مسکونی 5 طبقه روی همکف و در ضوابط شهرسازی، 6 طبقه روی همکف سیستم اعلام و اطفاء حریق الزامی و برای تمامی ساختمان­های اداری و تجاری (دارای هر چند طبقه) نیز الزامی می­باشد و لازم است ناظر طبق مقررات ملی گزارش دهد و تمامی طراحان تاسیسات مکانیکی و برقی در این خصوص مقررات ملی را رعایت و در طراحی­ها لحاظ نمایند.

شهرداری تهران برای ساختمانهای 5 طبقه روی همکف در جواز ساختمان، بندی الزامی کرده است که اجرای شبکه خودکار باران در این ساختمانها الزامی است. تفاوت شبکه خودکار باران با اعلام و اطفاء حریق در این است که در شبکه خودکار باران فقط پارکینگ (بالای هر خودرو تعریف) و پاگرد راه ­پله­ هایی که کنار لابی آسانسور و درب واحدها وجود دارد می­بایست اطفاء نصب و دارای منبع آب در پشت بام و پمپ و اعلام حریق نیز باشد. در خصوص نصب جعبه برق آتش نشانی حتماً در محل سرپوشیده و دور از آب و هوای خارج باشد (مثلا در اتاق آسانسور و یا طبقه پاگرد آخر نصب شود). در شبکه اعلام و اطفاء حریق می­بایست …

….

 مجموعه پرسش و پاسخ های تخصصی مهندسی و حقوقی را در چراجویی بخوانید >> کلیک کنید

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
keyboard_arrow_up