برای تهیه پک دوره جامع همراهPDFبه تلگرام 09900992534 یا ای دی https://t.me/team_center_support پیام بدید

1,352 بازدید
حقوق مهندسی ایران

آموزشی حقوق مهندسی

دوره آموزش جامع حقوق مهندسی در ساخت و ساز شهری ایران با تدریس استاد کامیار میررضوی پژوهشگر و مدرس حقوق مهندسی ایران حاصل بیش از 20 سال تحقیق و پژوهش ایشان است این دوره ها طی چندین سال بصورت آنلاین تدرس شده است و بیش از 300 هزار نفر از مهندسین از سراسر ایران و خارج از کشور بصورت آنلاین تاکنون از این آموزش ها بهره برده اند و در حال حاضر بصورت متمرکز جهت سهولت دسترسی در اختیار شما قرار گرفته است امیدواریم این آموزش ها باعث ارتقاء سطح دانش حقوقی مهندسان شده و امنیت شغلی و اطمینان خاطر را برای جامعه فهیم مهندسی کشور ایران فراهم سازد

آموزش منحصر بفرد

مبتنی بر دانش و پژوهش

دریافت و دانلود آنی

پشتیبانی بسیار سریع

حقوق مهندسی ایران

جلسه پنجاه و دو 52

شرح مسوولیت ناظران برق و مکانیک در تجهیز کارگاه با بازخوانی پرونده ، اهمیت آموختن مسئولیت ناظران سازه و معماری برای کلیه ناظران و طراحان در رشته های مختلف و همچنین مجریان ذیصلاح ، اشاره مختصری به اورلپ ( همپوشانی ) مسوولیت ناظر معماری و سازه با بازخوانی پرونده ، چگونگی تبرئه شهرداری بدلیل عدم حضور مجری ذیصلاح در حوادث ساختمانی ، تاکید مجدد بر اعلام گزارشات در موعد توسط ناظران با بازخوانی پرونده

حجم فایل : 1 مگا بایت

فرمت فایل : PDF

ورژن : آخرین ویرایش

کیفیت : فوق حرفه ای

خلاصه ای کوتاه از این جلسه آموزشی

همانطور که قبلا نیز شرح داده شد، مهندسین ناظر تاسیسات برقی و مکانیکی این توهم و تصور اشتباه را دارند که مسئولیتشان از شروع مرحله سفتکاری و نازک کاری ساختمان آغاز می­گردد در حالی که اینگونه نیست بلکه مسئولیت تمام ناظرین پنج رشته از زمان صدور پروانه ساختمانی شروع   می­شود و اغلبِ دلایل محکومیت مهندسین ناظر در زمان شروع عملیات ساختمانی و در حین تجهیز کارگاه، بخصوص ناظرین در رشته تاسیسات برقی و مکانیکی ناشی از این تصور اشتباه است.

با بازخوانی پرونده­ای این موضوع شرح داده می شود

 

بازخوانی یک پرونده : محکومیت مهندسین ناظر تاسیسات مکانیکی و برقی بعلت عدم نظارت در حین تجهیز کارگاه

پرونده مربوط به یکی از ساختمانهای مناطق شمالی تهران در سال 1393 با چهار ناظر است. مالک پس از تخریب ملک قدیمی و عملیات گودبرداری دستور احداث اتاقکی جهت استقرار کارگران را می­دهد.

کنتور برق ملک تخریب شده در معرض ریزش باران بود بنابراین ناظر هماهنگ کننده (ناظر عمران) به مالک دستور می­دهد تا کنتور را جابجا کرده و در محل مناسبی نصب نماید مالک نیز کنتور برق را داخل اتاق کارگری نصب می­کند (که به نظر محل مناسبی بود) تابلوی برقی نیز با چوب ساخته شده و به دیوار حیاط پیچ می­شود از طرفی لوله آبی در کنار اتاق کارگری وجود داشت که برای شستشو و گاهی برای ساخت ملات از آن استفاده می­شد. یک شیر آب نیز به واسطه یک زانو به لوله متصل بود که محل اتصال آن زانو با لوله لق شده بود در نتیجه وقتی کارگران آن را سفت می­کردند مسیر زانو و شیر آب با زاویه 45 درجه به سمت کنتور برق قرار می­گرفت.

 

  • نگهبان کارگاه نیز همیشه شیر آب را بصورت لق رها می­کرد تا آب به سمت کنتور نپاشد. روزی کارگری که به تازگی وارد کارگاه شده بود متوجه لقی شیر آب می­شود و تصمیم می­گیرد آنرا سفت نماید و شیر آب را باز می­کند که در نتیجه آن، آب با فشار به سمت کنتور که دارای برق سه فاز بود پاشیده شده و زمین نیز خیس می­شود، کارگر برای استراحت در همان محل روی زمین می­نشیند که ناگهان بعلت اتصال برق سه فاز با آب، کارگر مذکور دچار برق گرفتگی شدیدی شده و در بیمارستان فوت می­کند.

در نظریه کارشناسی یک نفره که همان بازرس اداره کار بود ناظر تاسیسات مکانیکی و برقی هر کدام 10 درصد، مقصر شناخته شده و سایر سهم تقصیر نیز بین متوفی، سازنده و مجری ذیصلاح تقسیم می­گردد. پس از اعتراض به این رای، پرونده به هیات کارشناسی سه نفره ارجاع شده و ناظر هماهنگ کننده نیز به میزان 5 درصد مقصر شناخته می­شود. ناظر هماهنگ کننده میبایست برای تجهیز کارگاه تائیدیه­ای از سایر ناظرین بخصوص ناظر برق و ناظر تاسیسات مکانیکی می­گرفت و چون این تائیدیه گرفته نشده بود به همین دلیل 5 درصد از سهم تقصیر، به ایشان اختصاص یافت. سازنده نیز که سبب اصلی حادثه بود و کارفرمای کارگر محسوب می­شد بیشترین تقصیر را گرفت، مجری ذیصلاح در این کارگاه صوری بود و 10 درصد مقصر شناخته شد.

از این پرونده اینگونه نتیجه می­گیریم که ناظر هماهنگ کننده باید تائیدیه­ای از ناظر برق و ناظر تاسیسات مکانیکی برای تجهیز کارگاه بگیرد از طرفی ناظرین تاسیسات برقی و مکانیکی لازم است به محض صدور پروانه ساختمانی اقدام به نظارت مستمر در کارگاه کرده تا با مشاهده چنین تخلفاتی بلافاصله مراتب را به مرجع صدور پروانه گزارش نموده و به مالک و سازنده تذکر دهند.

 

در خصوص مباحث حقوق مهندسی و پرونده­ های بازخوانی شده این نکته لازم به یادآوری است که کلیه ناظرین در هر رشته می­بایست مطالب را یاد گرفته و آنرا متناسب با رشته خود تعمیم دهند بنابراین …

….

 مجموعه پرسش و پاسخ های تخصصی مهندسی و حقوقی را در چراجویی بخوانید >> کلیک کنید

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
keyboard_arrow_up