برای تهیه پک دوره جامع همراهPDFبه تلگرام 09900992534 یا ای دی https://t.me/team_center_support پیام بدید

1,343 بازدید
حقوق مهندسی ایران

آموزشی حقوق مهندسی

دوره آموزش جامع حقوق مهندسی در ساخت و ساز شهری ایران با تدریس استاد کامیار میررضوی پژوهشگر و مدرس حقوق مهندسی ایران حاصل بیش از 20 سال تحقیق و پژوهش ایشان است این دوره ها طی چندین سال بصورت آنلاین تدرس شده است و بیش از 300 هزار نفر از مهندسین از سراسر ایران و خارج از کشور بصورت آنلاین تاکنون از این آموزش ها بهره برده اند و در حال حاضر بصورت متمرکز جهت سهولت دسترسی در اختیار شما قرار گرفته است امیدواریم این آموزش ها باعث ارتقاء سطح دانش حقوقی مهندسان شده و امنیت شغلی و اطمینان خاطر را برای جامعه فهیم مهندسی کشور ایران فراهم سازد

آموزش منحصر بفرد

مبتنی بر دانش و پژوهش

دریافت و دانلود آنی

پشتیبانی بسیار سریع

حقوق مهندسی ایران

جلسه چهل و سه 43

شرح روابط حقوقی و فنی و مالی فی مابین مهندسین چهار ناظره

حجم فایل : 1 مگا بایت

فرمت فایل : PDF

ورژن : آخرین ویرایش

کیفیت : فوق حرفه ای

خلاصه ای کوتاه از این جلسه آموزشی

در این جلسه بازخوانی پرونده ای که مربوط به روابط بین چهار ناظر می باشد مطرح میگردد

اگر چنانچه چهار ناظر در یک گروه در فضای مجازی برای تبادل اطلاعات ساختمان تشکیل داده باشند و سپس حادثه­ای در ساختمان رخ دهد مطالبی که در این گروه مجازی اعلام می­شود بعنوان ابلاغ قانونی محسوب نخواهد شد، مگر آنکه خود ناظر در دادگاه یا شورای انتظامی به دریافت اینگونه پیامها اقرار نماید بنابراین ناظرین میبایستی گزارشات و مکاتبات خود را بطور مکتوب تحویل ناظر هماهنگ کننده داده و از ایشان رسید دریافت نمایند.  متقابلا لازم است ناظر هماهنگ کننده نیز در مقابل مکاتبات خود از سایر ناظرین رسید دریافت کند.

  • در مبحث دوم مقررات ملی ساختمان اینچنین آمده که کلیه ناظرین مکلفند گزارشات خود را به ناظر هماهنگ کننده تحویل دهند

یک نمونه مکاتبه با ناظر هماهنگ کننده:

“جناب اقای مهندس … ناظر هماهنگ کننده محترم ساختمان به شماره پروانه ساختمانی … واقع در آدرس … با سلام و احترام اینجانب … ناظر (معمار- تاسیسات مکانیکی- تاسیسات برقی – نقشه برداری – آبفا- گاز) طی بازدید مورخه … موارد تخلف … مشاهده گردید که ضمن اعلام به جنابعالی خواهشمندم ترتیبی اتخاذ فرمائید که تخلفات ذکر شده به مالک/ سازنده ابلاغ و موارد فوق توسط مالک/ سازنده اصلاح گردد و در صورت عدم اصلاح، مراتب در موعد، به شهرداری محترم گزارش شود.”

در پایان مکاتبه، امضا، مهر و تاریخ توسط ناظر و ناظر هماهنگ کننده ثبت می شود. از این مکاتبه، یک نسخه کپی تهیه شده و در زیر آن امضاء، تاریخ و مهر اصل توسط ناظر و ناظر هماهنگ کننده در هر دو طرف مکاتبه (اگر صفحه پشت و رو باشد) درج شده و نسخه اصل تحویل ناظر هماهنگ کننده می شود. نسخه کپی نیز نزد ناظر مربوطه بعنوان رسید باقی می ماند.

ناظرین معماری توجه داشته باشند که می بایستی فرم گزارشات مرحله ای را تکمیل کنند و تحویل ناظر هماهنگ کننده دهند این فرم می بایستی بدون خط خوردگی و خوانا بوده و سطح اشغال ساختمان، بر و کف و ابعاد، بدون اشتباه در آن قید شود در این مورد نیز، دو فرم گزارش مرحله ای پر شده و اصل فرم تحویل ناظر هماهنگ کننده داده می شود و کپی نزد ناظر معماری بعنوان رسید می ماند (با امضاء و مهر و تاریخ) نکته قابل تامل اینست که توجه شود در صورت وجود هر گونه نوشته مرتبط با گزارش بر روی صفحه و پشت آن می بایستی امضاء و مهر و تاریخ در پشت و روی صفحه درج گردد. ناظر هماهنگ کننده موظف است گزارشات را در موعد به شهرداری منعکس نماید در غیر اینصورت مسئولیت کار بر عهده ایشان خواهد بود. توجه گردد ناظرین از ارسال پیام و مکاتبه در فضای مجازی بعنوان مدرک و سند موثق خوددرای نمایند زیرا اینگونه اسناد در محاکم قضایی و انتظامی مورد تایید نخواهد بود. درصورتی که مهندس ناظر هماهنگ کننده از ارائه رسید خودداری کند ناظرین می توانند ایشان را از نحوه ابلاغ گزارشات بصورت اظهار نامه قضایی مطلع کنند.

  • در حال حاضر در تهران توافقی بین شهرداری و سازمان نظام مهندسی تهران صورت گرفته که مطابق مبحث دوم مقررات ملی ساختمان، گزارشات ناظرین فقط از طریق ناظر هماهنگ کننده به شهردای تحویل داده شود.

سوالی که مطرح می شود اینست که آیا ناظرین می توانند راسا گزارش خود را به شهرداری تحویل دهند؟

پاسخ: تحویل گزارشات به شهرداری توسط سایر ناظرین اشکالی ندارد و تخلف محسوب نمی شود اما نمی تواند مبنای تبرئه ناظر در محاکم قضایی و شورای انتظامی باشد بنابراین کلیه گزارشات میبایست از طریق ناظر هماهنگ کننده به مرجع صدور پروانه ارسال گردد از طرفی صدور حکم محکومیت برای ناظرین در شورای انتظامی و محاکم قضایی مطابق با این رویه است.

برخی کارشناسان معتقدند ناظر هماهنگ کننده سمت مدیریت نظارت را نیز دارد بدین منظور که علاوه بر نظارت بر رشته مربوط به خود میبایست بر دیگر موارد نیز دقت نظر داشته و با مشاهده تخلف، آن مورد را هم در مکاتبه ای رسمی به ناظر مربوطه اعلام نموده و از ایشان درخواست اظهار نظر نماید بنابراین گزارش نکردن موارد خلاف در عملیات ساختمانی به غیر از موارد مربوط به رشته هماهنگ کننده از او سلب مسئولیت نمی کند.

در پرونده خیابان شهید باکری، هنگام کار در مرحله فونداسیون، آرماتور بندها روی میلگردهای رادیه کار می کردند که بوم (بازوی) تاور کرین از شعاع 7 الی 8 متریِ دکل برق فشار قوی عبور کرده و با ایجاد فلوی مغناطیسی (آرک) شش نفر فوت می کنند. بحثی که در کارشناسی این پرونده وجود داشت این بود که در زمان تجهیز کارگاه، ناظر هماهنگ کننده می بایست با ناظر تاسیسات برقی مکاتبه می کرد و از ایشان درخواست می نمود تا نسبت به نحوه تجهیز کارگاه و محل استقرار تاور کرین با وجود برق فشار قوی اظهار نظر نماید. در این پرونده ناظر هماهنگ کننده 10 درصد مقصر شناخته شد زیرا با ناظر برق مکاتبه نکرده و مدیریت درستی در نظارت نداشت.

توجه شود آدرس قانونی و قابل استناد برای ارسال اظهار نامه قضایی به ناظرین همان آدرس پشت پروانه ساختمانی است

  • در بسیاری از استانها، شهرداری مناطق گزارشات کلیه ناظرین را ثبت می کنند. اما ناظرین میبایست علاوه بر گزارش به شهرداری، مراتب را به ناظر هماهنگ کننده نیز گزارش کنند چراکه طبق مبحث دوم مقررات ملی ساختمان، ناظر هماهنگ کننده باید در جریان گزارش سایر ناظرین بوده و این گزارش از طریق ایشان به مرجع صدور پروانه تحویل گردد.

بازخوانی پرونده ( مسئولیت چهار ناظر در یک پروژه و اختلاف با ناظر هماهنگ کننده )

در سال 13۹۲ در تهران پروژه ای ۱۰ هزار مترمربعی به چهار ناظر حقوقی مختلف ارجاع می شود. مالک  قبل از صدور پروانه ساختمانی مبلغ حق الزحمه چهار ناظر را به حساب سازمان استان واریز کرده و قبل از سال ۹۱ پس از صدور جواز، شروع بکار خود را از ناظر هماهنگ کننده گرفته و عملیات تخریب و خاکبرداری را آغاز می کند.

ناظر هماهنگ کننده در تهران، ناظرِ رشته سازه است و مجوز شروع بکار میبایست از طریق ناظر هماهنگ کننده در دفتر خدمات الکترونیک ثبت شود

توصیه می‌شود ناظر هماهنگ کننده قبل از امضا مجوز شروع بکار ابتدا نسبت به اخذ تائیدیه از سایر ناظرین، اقدام کند چرا که در صورت بروز هرگونه مشکل یا حادثه، میبایست سایر ناظرین نیز در جریان شروع بکار مالک باشند. هر چند این موضوع رافع مسئولیت ناظرین نیست اما نشان می دهد ناظر هماهنگ کننده به وظیفه خود بطور کامل عمل کرده است.

همانطور که قبلا نیز گفته شد مسئولیت تمام ناظرین طبق تبصره ۷ ماده ۱۰۰ قانون شهرداری ها و مبحث دوم مقررات ملی ساختمان از زمان صدور پروانه ساختمانی، آغاز شده و ناظرین از همان تاریخ میبایست نظارت مستمر داشته باشند و تصور برخی ناظرین رشته معماری و تاسیسات که گمان می کنند مسئولیتشان از زمان آغاز سفتکاری شروع می شود، تصور کاملا اشتباهی است

در این پرونده ساختمان توسط ناظر هماهنگ کننده شروع بکار داده می شود بدون اینکه سایر ناظرین فرم شروع بکار را امضا کنند. هیچ گونه هماهنگی نیز بین سایر ناظرین بوجود نمی آید تا اینکه سایر ناظرین در مرحله سفت کاری از ساختمان بازدید کرده و گزارش تخلف موارد بسیاری را برای ساختمان ذکر می کنند.

  • ناظر تاسیسات مکانیکی طی بازدید از ساختمان در زمان سفتکاری، حدود ۶۰ مورد مغایرت بین نقشه های مصوب تاسیسات مکانیکی و عملیات اجرای را طی چند نوبت بطور مکتوب تحویل ناظر هماهنگ کننده داده و از ایشان رسید دریافت می کند، ناظر معماری و ناظر تاسیسات برقی نیز به همین روال گزارشات خلافی را به ناظر هماهنگ کننده …

….

 مجموعه پرسش و پاسخ های تخصصی مهندسی و حقوقی را در چراجویی بخوانید >> کلیک کنید

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
keyboard_arrow_up