برای تهیه پک دوره جامع همراهPDFبه تلگرام 09900992534 یا ای دی https://t.me/team_center_support پیام بدید

1,425 بازدید
حقوق مهندسی ایران

آموزشی حقوق مهندسی

دوره آموزش جامع حقوق مهندسی در ساخت و ساز شهری ایران با تدریس استاد کامیار میررضوی پژوهشگر و مدرس حقوق مهندسی ایران حاصل بیش از 20 سال تحقیق و پژوهش ایشان است این دوره ها طی چندین سال بصورت آنلاین تدرس شده است و بیش از 300 هزار نفر از مهندسین از سراسر ایران و خارج از کشور بصورت آنلاین تاکنون از این آموزش ها بهره برده اند و در حال حاضر بصورت متمرکز جهت سهولت دسترسی در اختیار شما قرار گرفته است امیدواریم این آموزش ها باعث ارتقاء سطح دانش حقوقی مهندسان شده و امنیت شغلی و اطمینان خاطر را برای جامعه فهیم مهندسی کشور ایران فراهم سازد

آموزش منحصر بفرد

مبتنی بر دانش و پژوهش

دریافت و دانلود آنی

پشتیبانی بسیار سریع

حقوق مهندسی ایران

جلسه چهل 40

تصور اشتباه ناظرین از گزارشات خلافدار ، اشاره مختصری به قرارداد نظارت ، ایجاد مسئولیت در اثر ذکر نام برای مهندس ناظر در مکتوبات و قراردادها

حجم فایل : 1 مگا بایت

فرمت فایل : PDF

ورژن : آخرین ویرایش

کیفیت : فوق حرفه ای

خلاصه ای کوتاه از این جلسه آموزشی

اولین مطلب این جلسه در مورد زمانی است که ناظر نواقص فنی نظیر کم بودن آرماتور تقویتی، اسکوپ نبودنسنگ نما، جانمایی ستونها، کم بودن یا زیاد بودن ارتفاع در سازه را طی یک گزارش خلافدار به شهرداری ارسال کرده و در توضیحات فرم گزارش، به توقف عملیات اشاره ایی نمی کند اما شهرداری راسا نسبت به متوقف کردن عملیات ساختمانی اقدام می کند در چنین مواقعی معمولا مالک نزد ناظر آمده و علت توقف عملیات را جویا می شود در این حالت می بایستی مالک تفهیم شود که شما بعنوان ناظر فقط نقص فنی را منعکس نموده اید و شهرداری راسا کار را متوقف کرده و مالک می بایستی علت توقف عملیات را از شهرداری پیگیری نماید. اگر چنانچه مالک، ناظر را تهدید به شکایت در شورای انتظامی نمود بدیهی است که اینگونه شکایتها در شورای انتظامی رد خواسته خواهد شد.

  • حالتی دیگر زمانی است که ناظر علاوه بر تحویل گزارش، تصمیم دارد نقشه های تغییر یافته و تایید شده توسط مهندس محاسب یا دستور کار یا مکاتبه ای، علاوه بر گزارش را پیوست آن نماید و به شهرداری و یا دفتر خدمات تحویل دهد توجه شود که چنین پیوستهایی را فقط در دفتری که مالک در آنجا پرونده تشکیل داده می توان تحویل داد و ثبت کرد که لازم است پس از اسکن پیوستها یک نسخه از آنها با مهر “اسکن شد” دراختیار ناظر قرار گیرد.

گاهی پیش می آید ناظر ساختمان ضمن ارائه گزارش خلافدار فنی، توقف عملیات را نیز از مرجع صدور پروانه درخواست می کند اما این اقدام از سوی شهرداری صورت نمی گیرد، در چنین حالتی وظیفه ناظر چیست؟

برای پاسخ به این سوال لازم است پرونده ای بازخوانی شود

بازخوانی یک پرونده : محکومیت ناظر بعلت عدم اعتنایی شهرداری به دستور توقف او ( پرونده مهندس گودرزی )

  • در سال 1391 در یکی از مناطق تهران مالکی اقدام به ساخت یک ساختمان با مساحت 1200 متر مربع می کند زمانی که ناظر به ساختمان تحت نظارت خود سر می زند مشاهده می کند که مالک میلگرد های تقویتی فونداسیون را اجرا نکرده و حتی تعداد میلگردهای اصلی را نیز کمتر از مقدار مندرج در نقشه بکار برده است. ناظر ابتدا بطور شفاهی موارد ناقص را به مالک متذکر می شود اما مالک به این تذکر بی توجهی کرده و فعالیت خود را به همان صورت ادامه می دهد در نتیجه ناظر طی یک گزارش خلافدار، موارد نقص فنی را به شهرداری اعلام کرده و در ادامه، درخواست توقف عملیات را می دهد و بتن ریزی فونداسیون را منوط به اصلاح موارد مذکور می نماید. ناظر ساختمان به تصور اینکه درخواست توقف عملیات را صراحتا در گزارش خود ذکر کرده است گمان می کند، نیازی به گزارش دیگری نیست و مسئولیت هرگونه فعالیت در ساختمان بر عهده مالک و شهرداری خواهد بود.

از طرفی مالک پس از اتمام عملیات آرماتور بندی و قالب بندی بصورت ناقص، اقدام به بتن ریزی فونداسیون کرده و شروع به ساخت اسکلت فلزی می کند. پس از گذشت بیست روز از گزارش خلافدار، ناظر طی بازدید از ساختمان مشاهده می نماید که عملیات بدون وقفه ادامه پیدا کرده است در نتیجه به شهرداری مراجعه کرده و گزارشی دیگری با عنوان گزارش فونداسیون تهیه می کند و در آن ذکر می نماید که “مالک بتن فونداسیون را اجرا کرده است. در صورتی که دستور توقف عملیات در گزارش قبلی صادر شده بود. بنابراین استحکام فونداسیون مورد تایید نیست” و مجددا در همین گزارش دستور توقف عملیات را یادآوری می کند. همچنین یک نامه نیز به شهرداری ناحیه تحویل داده و مراتب را به معاونت شهرسازی اطلاع می دهد و سپس تا پایان عملیات به ساختمان سر نمی زند.

این تصور اشتباه توسط اکثر مهندسین ناظر حتی ناظرین با تجربه نیز پیش می آید که تبعات آنرا شرح می دهیم.

  • در طول این مدت، مالک کلیه مراحل عملیات ساختمانی را به اتمام رسانده و طی تماس تلفنی با ناظر، درخواست تائید برگ سبز پایانکار را از ایشان می کند

ناظر نیز به عملکرد …

….

 مجموعه پرسش و پاسخ های تخصصی مهندسی و حقوقی را در چراجویی بخوانید >> کلیک کنید

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
keyboard_arrow_up