946 بازدید
حقوق مهندسی ایران

برای دریافت فایل PDF کلیه جلسات بصورت یکجا به واتسآپ 09900992534 درخواست ارسال کنید

آموزشی حقوق مهندسی

دوره آموزش جامع حقوق مهندسی در ساخت و ساز شهری ایران با تدریس استاد کامیار میررضوی پژوهشگر و مدرس حقوق مهندسی ایران حاصل بیش از 20 سال تحقیق و پژوهش ایشان است این دوره ها طی چندین سال بصورت آنلاین تدرس شده است و بیش از 300 هزار نفر از مهندسین از سراسر ایران و خارج از کشور بصورت آنلاین تاکنون از این آموزش ها بهره برده اند و در حال حاضر بصورت متمرکز جهت سهولت دسترسی در اختیار شما قرار گرفته است امیدواریم این آموزش ها باعث ارتقاء سطح دانش حقوقی مهندسان شده و امنیت شغلی و اطمینان خاطر را برای جامعه فهیم مهندسی کشور ایران فراهم سازد

آموزش منحصر بفرد

مبتنی بر دانش و پژوهش

دریافت و دانلود آنی

پشتیبانی بسیار سریع

حقوق مهندسی ایران

جلسه چهار 4

بخش اول از کنترل های مهندس ناظر از زمان ارجاع کار نظارت تا زمان شروع بکار ، عدم لزوم مهر و امضای چک لیستهای تخصصی توسط مهندسان ناظرمانند چک لیست مبحث ششم و بارگذاری در برابر زلزله

حجم فایل : 1 مگا بایت

فرمت فایل : PDF

ورژن : آخرین ویرایش

کیفیت : فوق حرفه ای

خلاصه ای کوتاه از این جلسه آموزشی
  • حرفه ­ي مهندسي فقط شامل مسائل و امور فني نيست بلکه یک مهندس بايد به مسائل حقوقي اين حرفه نيز واقف باشد وگرنه در فراز و نشيب اين حرفه زمين گير ميشود.

وقتي كاري از طريق سازمان به مهندس ناظری ارجاع ميشود، این موضوع از طرق مختلف به مهندس اطلاع رساني ميشود. مثلا در تهران تماس گرفته شده يا با sms  اطلاع ارسانی میشود اما در برخي شهرها مالك و ناظر همديگر را پيدا مي كنند كه در هر صورت تاثيري در مسئوليت مهندس ناظر  ندارد.

در شهر تهران كه سيستم اتوماسيون وجود دارد، مهندس ناظر از طريق سازمان نظام مهندسی و شهرداري ميتواند وارد كارتابل خود شده و آدرس ملك و شماره تلفن مالك را  ببيند  اگر آدرس ملك يا متراژ جواز مورد پسند ناظر قرار نگيرد ميتواند كار را تائيد نكند. توصيه ميشود قبل از تائيد کار، تلفني با مالك صحبت كرده و يك بازديد از ملك داشته باشید.

 

  • پیشنهاد میگردد بر اساس دستور نقشه اي كه مالك از شهرداري گرفته و تعداد طبقاتي كه در ملك وجود دارد عمق گودبرداري محاسبه شود، اين مطلب بسیار جدی است چون احتمال ريزش پلاكهاي مجاور در اثر گودبرداري وجود دارد همچنین بعد از تعيين عمق گود، پلاكهاي مجاور بازديد شود.

اگر عمق گود زياد باشد و پلاكهاي مجاور بافت فرسوده باشد، چنانچه حس ميكنيد از پس کنترل اين گودبرداري بر نمي آييد بهتر است از آن كار نظارت انصراف دهيد. به یاد داشته باشید هر بار انصراف از كار نظارت ميتواند نوبت ارجاع كار بعدي را به تعويق بيندازد.

ناظريني كه پروانه نظارت خود را جديدا اخذ كرده اند بايد با در دست داشتن پروانه اشتغال خود به دفاتر خدمات الكترونيك مراجعه كرده و يك پسورد بگيرند تا بتوانند از طريق سايت شهرداري وارد سهميه خود بشوند.  (سایت شهرداری تهران www.tehran.ir)

بعد از اينكه كار نظارت تائيد شد بايد برگ سبز تعهد نظارت را گواهي امضاي محضري كرده و به مالك تحویل دهید. قبل از گواهي امضاي برگ تعهد نظارت، می بایستی دو عدد فرم قرارداد نظارت از سازمان گرفته شده و يك كپي پشت و رو از پروانه اشتغال مهندسی كه پشت و رو مهر و امضا شده است گرفته شود و همزمان با گواهی تعهد نظارت در دفترخانه اسناد رسمی نسبت به عقد قرارداد با مالك اقدام گردد. کپي برگ تعهد در اختيار شخص ناظر قرار میگيرد، دو عدد فرم قرارداد هم بایستی پر شده و ابتدا مالك تك تك صفحات را مهر و امضا كند و نام و نام خانوادگي خود را با خط خودش بنويسد و تاريخ و اثر انگشت هم بزند. قرارداد نيازي نيست در دفترخانه ثبت شود، سمت ديگر فرم قرارداد را نيز ناظر مهر و امضا و تاريخ ميزند و یک نسخه از آن باید در دفتر خدمات شهرداری ثبت سیستمی شود.

 

  • توصيه ميشود قرارداد نظارت به دقت خوانده شود كه براي تك ناظره، چهارناظره و شركتهاي حقوقي فرمها متفاوت هستند. در چهارناظره يا پنج ناظره تك تك ناظرها بايد فرم تعهد نظارت را امضا كنند و به مالك تحویل دهند، در مورد قرارداد هم ميتوانند ناظرها هر كدام قرارداد جدا امضا كنند يا همه با هم يك قرارداد امضا كنند و ناظر هماهنگ كننده نيز ميتواند قرارداد جدا امضا كند، اما توصيه میشود همان الگوريتم پيشنهادي سازمان رعایت گردد، هر چند هر كدام ضعفهايي دارند.

….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید