برای تهیه پک دوره جامع همراهPDFبه تلگرام 09900992534 یا ای دی https://t.me/team_center_support پیام بدید

1,352 بازدید
حقوق مهندسی ایران

آموزشی حقوق مهندسی

دوره آموزش جامع حقوق مهندسی در ساخت و ساز شهری ایران با تدریس استاد کامیار میررضوی پژوهشگر و مدرس حقوق مهندسی ایران حاصل بیش از 20 سال تحقیق و پژوهش ایشان است این دوره ها طی چندین سال بصورت آنلاین تدرس شده است و بیش از 300 هزار نفر از مهندسین از سراسر ایران و خارج از کشور بصورت آنلاین تاکنون از این آموزش ها بهره برده اند و در حال حاضر بصورت متمرکز جهت سهولت دسترسی در اختیار شما قرار گرفته است امیدواریم این آموزش ها باعث ارتقاء سطح دانش حقوقی مهندسان شده و امنیت شغلی و اطمینان خاطر را برای جامعه فهیم مهندسی کشور ایران فراهم سازد

آموزش منحصر بفرد

مبتنی بر دانش و پژوهش

دریافت و دانلود آنی

پشتیبانی بسیار سریع

حقوق مهندسی ایران

جلسه سی و پنج 35

شرح مفهوم قضاوت مهندسی ، رویه قضایی در صورت فوت کارگر در حین اجرای ساختمان ، نحوه رضایت گرفتن از شخص زیان دیده

حجم فایل : 1 مگا بایت

فرمت فایل : PDF

ورژن : آخرین ویرایش

کیفیت : فوق حرفه ای

خلاصه ای کوتاه از این جلسه آموزشی

با توجه به بازخوانی پرونده مرگ خاموش در جلسه سی و یکم و اینکه ناظر گاز مطابق مقررات و استانداردها اقدام نموده ولی در زمان حادثه، سهم تقصیر دریافت کرده بود، این سوال در ذهن خواننده ایجاد می شود که: اگر چنانچه در پرونده مذکور دودکشی برای اتاق 9 متری تعبیه می کردند، آیا باز هم ناظر مقصر خواهد شناخته می شد؟

برای پاسخ به این سوال، به عنوان پیش نیاز به شرح قضاوت مهندسی می پردازیم.

قضاوت مهندسی

  • شامل تصمیمی است که در شرایطی خاص گرفته می شود که گاه همراه با قانون و مقررات و گاه خارج از قانون و مقررات است و از آنجا که مهندس متعهد به نتیجه است این تصمیم می بایست منجر به نتیجه ایی شود که حدالمقدور، کمترین خسارت و خطر را بهمراه داشته باشد.

بعنوان مثال زمانی که یک موتور هواپیما در حین پرواز از کار می افتد، خلبان پرواز با در نظر گرفتن شرایط و اینکه اگر همچنان با یک موتور به پرواز ادامه دهد و از طرفی باد مخالف هم در حال وزیدن باشد، امکان بروز حادثه بسیار بالاست، اما حالت دیگری هم وجود دارد که خلبان، با بازگشت به فرودگاه قبلی حتی اگر دور باشد، هواپیما را در جهت باد قرار داده و بصورت پرواز روان، فرود بیاید. تشخیص حالتها و تصمیم برای اقدام مناسب خلبان در این مثال همان قضاوت مهندسی است که در هیچ قانون و مقرراتی در مورد آن شرح داده نشده، بنابراین در تمام این حالات، نتیجه کار و تصمیم ایشان مبنای محاکم است.

در مورد پرونده مرگ خاموش و اتاق 9 متری نیز مهندس ناظر می بایست در مورد بهره برداری از آن اتاق، قضاوت مهندسی می کرد بعنوان مثال اگر چنانچه یک آپارتمان 200 متر مربعی دارای چهار اتاق خواب 12 متری باشد و دارای یک اتاق 7 متری، در این حالت تشخیص مهندس ناظر این خواهد بود که آن اتاق 7 متری قطعا کاربری اتاق خواب ندارد و بعنوان یک انباری احداث شده است بنابراین برای تصمیم گیری و تشخیص اینگونه کاربری ها می بایست مواردی را در نظر گرفت از جمله آن: فرهنگ منطقه، متراژ آپارتمان، درخواست شخص مالک و چیدمان فضاهای اقامت.

نکته:  تمام مهندسین رشته های نظارت میبایست آثار و تبعات حقوقی فعالیتهای یکدیگر را بدانند و آنرا نسبت به رشته خود تعمیم دهند.

موضوع بعدی رویه مراحل قانونی پس از وقوع حادثه است

بعد از حوادث جانی قضات محترم ابتدا معمولا بازرسان اداره کار را برای بررسی علت وقوع حادثه دعوت می نمایند و از آنها خواسته می شود که عوامل موثر بر حادثه را در قرار کارشناسی ذکر کنند. به همین دلیل پیشنهاد می شود: چنانچه ناظرین با موارد عدم رعایت ایمنی مواجه شدند، می بایستی با اداره بازرسی وزرات کار نیز مکاتبه کرده و مراتب را به اطلاع آن برسانند و رسید اخذ نمایند از طرفی این موضوع در ماده 7 آئین نامه حفاظت کارگاهی نیز آمده که ناظر ساختمان باید در چنین مواردی به بازرسی اداره کار هم کتبا اطلاع دهد.

مطالعه آیین نامه حفاظت کارگاه های ساختمانی به تمام ناظرین توصیه می شود. این آیین نامه جدا از مبحث دوازدهم مقررات ملی است و محاکم قضایی به استناد مواد آن، مهندسین را محاکمه می نمایند.  …

….

 مجموعه پرسش و پاسخ های تخصصی مهندسی و حقوقی را در چراجویی بخوانید >> کلیک کنید

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
keyboard_arrow_up