برای تهیه پک دوره جامع همراهPDFبه تلگرام 09900992534 یا ای دی https://t.me/team_center_support پیام بدید

1,551 بازدید
حقوق مهندسی ایران

آموزشی حقوق مهندسی

دوره آموزش جامع حقوق مهندسی در ساخت و ساز شهری ایران با تدریس استاد کامیار میررضوی پژوهشگر و مدرس حقوق مهندسی ایران حاصل بیش از 20 سال تحقیق و پژوهش ایشان است این دوره ها طی چندین سال بصورت آنلاین تدرس شده است و بیش از 300 هزار نفر از مهندسین از سراسر ایران و خارج از کشور بصورت آنلاین تاکنون از این آموزش ها بهره برده اند و در حال حاضر بصورت متمرکز جهت سهولت دسترسی در اختیار شما قرار گرفته است امیدواریم این آموزش ها باعث ارتقاء سطح دانش حقوقی مهندسان شده و امنیت شغلی و اطمینان خاطر را برای جامعه فهیم مهندسی کشور ایران فراهم سازد

آموزش منحصر بفرد

مبتنی بر دانش و پژوهش

دریافت و دانلود آنی

پشتیبانی بسیار سریع

حقوق مهندسی ایران

جلسه دوازده 12

بخش دوم از نحوه گزارش نویسی در مرحله گودبرداری ( خاکبرداری )

حجم فایل : 1 مگا بایت

فرمت فایل : PDF

ورژن : آخرین ویرایش

کیفیت : فوق حرفه ای

خلاصه ای کوتاه از این جلسه آموزشی
  • در جلسه قبل بخش اول از مباحث گزارش­نویسی در رابطه با گودبرداری به اختصار شرح داده شد. درخصوص آنکه در هنگام خاکبرداری و قبل از اجرای فونداسیون چگونه باید سپر خاکی برداشته شود صحبت گردید. همچنین در رابطه با چگونگی اجرای سازه نگهبان جایگزین (مانند بادبندهای ضربدری و یا دیوار حائل و یا دیوار آجری) به جای سپر خاکی توضیح داده شد و ذکر گردید که در همان ابتدا نباید به صورت کامل سپر خاکی برداشته و مقابل پی ملک مجاور کاملا خالی شود تا مثلاً آرماتوربند و یا آهنگر بخواهد بیست روز دیگر شروع به انجام کار نماید. همان­طور که گفته شد بایستی مرحله به مرحله سپر خاکی برداشته شود و به جای آن طبق نقشه محاسباتی، سازه نگهبان بادبند ضربدری و یا دیوار حائل و یا دیوار آجری (که آجر آن زنجاب شده) اجرا گردد. لازم است مهندس ناظر این موارد را به صورت کتبی و شفاهی به مالک اعلام نماید. ضمناً پشت دیوار 35 سانتیمتری آجری که حکم دیوار حائل برای تحمل فشارهای سربار ملک همسایه وارد به خاک را دارد بایستی بتن بسیار رقیق و یا دوغاب ماسه سیمان (مانند دوغاب کاشی کاری) ریخته شود. همچنین استفاده از مش میلگرد نیز مفید خواهد بود. حال با تمام این اوصاف، ممکن است مالک به هر دلیلی بدون اجرای سازه نگهبان، خاکبرداری را انجام دهد و یا ابتدا سازه نگهبان را اجرا کرده ولی سپر خاکی را به ­طور کامل بردارد و در هر صورت عملیات خاکبرداری مطابق با نقشه­های مصوب نبوده و مورد تایید مهندس ناظر نباشد. در این حالت که مهندس ناظر متوجه می­شود این عملیات با ریسک همراه است و ممکن است به او آسیب وارد شود بایستی سریعاً گزارش خاکبرداری را به شهرداری (برای شهر تهران به دفتر خدمات الکترونیک) ارائه نماید و “خلاف دارد” را علامت بزند.
  • ضمناً در گزارش­های قبلی که در جلسه یازدهم عنوان گردید نیز بایستی “خلاف دارد” علامت زده شده باشد. اگر به متن گزارش­های نمونه توجه کنید مشاهده می­کنید که “خلاف دارد” علامت زده شده است (برای شهرهایی که فرم گزارش مخصوص دارند). در خصوص برخی شهرستان­ها که فرمت گزارش مخصوص ندارند در متن گزارش بایستی ذکر شود که عملیات دارای خلاف می­باشد. همچنین در متن توضیحات گزارش بایستی اشاره شود که مالک سازه نگهبان را مطابق با نقشه ­های مصوب اجرا نمی ­نماید (فعل مضارع) و روش خاکبرداری برای برداشتن سپر خاکی اشتباه می­باشد. در این گزارش بایستی خطاب به شهرداری اعلام شود: «خواهشمند است مالک را موظف نمایید مطابق با نقشه ­های مصوب، سازه نگهبان را اجرا نماید و همچنین برای خاکبرداری و اجرای سازه نگهبان، از مجری صاحب صلاحیت استفاده نماید.» در این خصوص در سرفصل مخصوص به خود به طور مفصل درباره نحوه گزارش­نویسی این موضوع صحبت خواهد شد و پیچیدگی­های موضوع شرح داده می­شود. در اینجا فقط اشاره مختصری به کلیات موضوع می­گردد. قطعاً سولات زیادی در این زمینه وجود دارد که لازم است صبور باشید تا به سرفصل آن برسیم. ابتدا بایستی پیش­نیازهای موضوع بیان گردد.
  • مهندسان ناظر باید توجه خاص داشته باشند که در گزارش خاکبرداری، نباید دستور توقف عملیات اجرایی را بدهند. این موضوع بسیار خطرناک است چون اگر ساختمان­های مجاور ریزش کند مهندس ناظر متهم اصلی خواهد بود. در صورتی­که در هنگام انجام عملیات خاکبرداری، مالک سازه نگهبان را اجرا نکند مهندس ناظر بایستی در گزارش خود بنویسد: «لازم است ادامه عملیات خاکبرداری متوقف شده و مالک سریعاً نسبت به پایدارسازی دیواره­های گود و پلاک­های مجاور و اجرای سازه نگهبان اقدام نماید.» بنابراین مهندس ناظر نباید در گزارش خاکبرداری دستور توقف بدهد. در این خصوص در مباحث آینده پرونده­های مربوطه را بازخوانی خواهیم کرد. البته نظر برخی کارشناسان بر آن است که در گزارش بیان شود «انجام هرگونه فعالیت به جز اجرای سازه نگهبان و پایدارسازی دیواره­های گود و پلاک­های مجاور بایستی متوقف گردد.» این جمله کامل نبوده و تاثیر چندانی در تبرئه مهندس ناظر در دادگاه ندارد. طی صحبتی که با یکی از قضات محاکم قضایی و تعداد زیادی از کارشناسان رسمی دادگستری صورت گرفت، ایشان اظهار داشتند که توقف سایر کارها، تاثیری در ناصحیح بودن اجرای سازه نگهبان ندارد و نمی­تواند مهندس ناظر را تبرئه کند. به عبارت دیگر بایستی اشکالات سازه نگهبان در گزارش بیان گردد که در ادامه مطالب در سفر دوم به آن پرداخته می­شود. در حال حاضر این جمله به­طور کلی توضیح داده شد و کاربرد آن در جای خود توضیح داده می­شود. مطلب بعدی آن است که در مرحله گودبرداری و سایر مراحل دیگر امکان ارائه هر تعداد گزارش به شهرداری وجود دارد و در این زمینه محدودیتی نیست. به عنوان مثال در یک پروژه در مرحله خاکبرداری بیش از پانزده گزارش ارائه شد به ­طوری­ که حتی در یک روز صبح و عصر گزارش ارسال گردیده است. موضوع بعدی آن است که اگر در مرحله گودبرداری، عملیات خاکبرداری به­طور صحیح انجام شده و سازه نگهبان نیز از نظر مهندس ناظر درست اجرا شده بود هیچ­گاه نباید در گزارش، سازه نگهبان را تایید کرد. اگر همه موارد صحیح انجام شده بود مهندس ناظر در هنگام پایان گودبرداری، در گزارش خود فقط ذکر کند:

«مراحل خاکبرداری به پایان رسیده» و “خلاف ندارد” هم علامت بزند. اگر مهندس ناظر در گزارش خود بنویسد

….

 مجموعه پرسش و پاسخ های تخصصی مهندسی و حقوقی را در چراجویی بخوانید >> کلیک کنید

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
keyboard_arrow_up