برای تهیه پک دوره جامع همراهPDFبه تلگرام 09900992534 یا ای دی https://t.me/team_center_support پیام بدید

1,258 بازدید
حقوق مهندسی ایران

آموزشی حقوق مهندسی

دوره آموزش جامع حقوق مهندسی در ساخت و ساز شهری ایران با تدریس استاد کامیار میررضوی پژوهشگر و مدرس حقوق مهندسی ایران حاصل بیش از 20 سال تحقیق و پژوهش ایشان است این دوره ها طی چندین سال بصورت آنلاین تدرس شده است و بیش از 300 هزار نفر از مهندسین از سراسر ایران و خارج از کشور بصورت آنلاین تاکنون از این آموزش ها بهره برده اند و در حال حاضر بصورت متمرکز جهت سهولت دسترسی در اختیار شما قرار گرفته است امیدواریم این آموزش ها باعث ارتقاء سطح دانش حقوقی مهندسان شده و امنیت شغلی و اطمینان خاطر را برای جامعه فهیم مهندسی کشور ایران فراهم سازد

آموزش منحصر بفرد

مبتنی بر دانش و پژوهش

دریافت و دانلود آنی

پشتیبانی بسیار سریع

حقوق مهندسی ایران

جلسه صد و نه 109

تاکید به ناظرین سازه که کوچکترین تغییرات سازه ای میبایستی به تایید مهندس محاسب برسد ، چگونگی تعویض مهندسین طراح ، لزوم توجه ناظرین به برگه های اخطاریه شهرداری به مالکین ، بازخوانی یک پرونده واقعی در آسیب به آپارتمان بدلیل تغییر در پلان کاربری در زمان بهره برداری ، تاکید مجدد به مهندسین ناظر سازه درباره توجه به طول مهاری تیرچه ها و اختیارات آنها در پذیرش نتایج آزمایشات بتن و میلگرد و جوش

حجم فایل : 1 مگا بایت

فرمت فایل : PDF

ورژن : آخرین ویرایش

کیفیت : فوق حرفه ای

خلاصه ای کوتاه از این جلسه آموزشی

آنچه را که درجلسات مباحث حقوق مهندسی برای شما همکاران ارجمند تاکنون ارائه کرده ایم و درآینده تکمیل تر خواهد شد جامع ترین مباحث حقوق مهندسی از ابتدا تا آخربوده و این مباحث ؛ مربوط به تمام مهندسان ساختمان  می باشد. منظور از مهندس ساختمان صرفاً مهندس عمران نیست بلکه تمام مهندسینی که در امر ساختمان سازی  مشارکت دارند ؛ شامل عمران و معماری و برق و مکانیک و نقشه برداری. بنابراین بر شما مهندسان پنج گانه ساختمان ،لازم و واجب است که کلیه مباحث این جلسات را از ابتدا تا انتها ، با دقت  مورد توجه قرار دهید.

  • مهندسین ناظر سازه باید دقت داشته باشند که در امر نظارت یک ساختمان ؛کوچکترین تغییرات سازه ای که مالکین انجام میدهند را باید به تائید مهندس محاسب برسانند. این موضوع، بسیار موضوع مهمی است .عدم توجه به این موضوع باعث گرفتن جُرم انتظامی و نهایت محکومیت و وارد آمدن خسارات مالی به ناظر خواهد شد.حتی این تغییرات هم درصورتی که برای بقیه رشته های ساختمان اتفاق بیفتد، ناظرین مربوطه باید تغییرات را به تایید مهندس طراح رشته مربوطه برسانند. اما تاکید ما بیشتر در خصوص تغییرات سازه ای میباشد که مربوط به مهندسین سازه است که لازم است قبل از اعمال تغییرات در سازه ، این تغییرات به تائید مهندس محاسب رسیده و ایشان تغییرات را تائید و مهر و امضاء کرده و نقشه مهر و امضاء شدة اصل؛ بعد از اینکه به دست مهندس ناظر رسید ؛ کار ادامه یابد.یادآوری میکنیم که مهندسین ناظر سازه ؛ به هیچ عنوان نباید کپی و یا تصویر تغییرات نقشه ها را ازمالکین قبول کنند چون امکان دارد که این مهر و امضاء جعلی بوده و توسط مهندس محاسب امضا و تائید نشده باشد . مهندسین ناظر به هیچ عنوان اجازه ندارند که خودسرانه تغییرات سازه ای را تائید نمایند حتی اگر بالاترین مقام مرجع صدور پروانه که شهردار منطقه می باشد ؛ به او دستور دهد.دراین خصوص پرونده جالبی را بازخوانی خواهیم کرد.

بازخوانی پرونده اول

در منطقه خیابان پیروزی تهران  در سال 1391 ساختمان اسکلت فلزی در حال احداث بود وکار به مرحله سفت کاری رسید. بادبند های این سازه به شکل ضربدری بود و مالک برای اینکه بتواند در نقاط بادبندی، پنجره تعبیه نماید ؛ فرم بادبند ها را از حالت ضربدری X  به فرم بادبندی K  تغییر داد. قبل از اینکه اقدام به این کار کند با مهندس ناظر مشورت کرده و مهندس ناظر به او میگوید که لازم است قبل از اینکار،موارد تغییرات به تائید و تصویب مهندس محاسب برسدو ادامه کار مطابق نقشه های جدید سازه باشد . اما مالک به این موضوع توجهی نمیکند.

  • مالک با مراجعه به واحد تخلفات شهرداری منطقه، بامسئول بازرسین تخلفات شهرداری مشورت می کند و ایشان هم می فرمایند، که از نظر ما اشکالی ندارد و اگر مهندس ناظر تائید کند ؛کفایت میکند.

متذکر می شویم ؛ شاید این موضوع از نظر شهرداری اشکالی نداشته باشد اما در صورت عدم گزارش مهندس ناظر ؛ جرم انتظامی داشته و ناظر تقصیر خواهد گرفت.

با تماس این کارمند شهرداری با مهندس ناظر ، و اینکه این تغییرات از نظر ما اشکالی ندارد و اگر شما تائید کنید از نظر ما قابل قبول است ؛ متاسفانه ناظر مجاب شده و با اعمال تغییراتی در سازه ؛ مجوز تغییر فرم بادبندی ها  از طرف ناظر به مالک داده میشود و متاسفانه مهندس ناظر بنا به پیشنهاد همین کارمند شهرداری ؛ یک گزارش تائید تغییرات انجام شده  هم به شهرداری ارسال میکند. تغییرات فرم بادبند ها از حالت X به حالت K انجام شد.لازم به ذکر است که مهندس ناظر خود صلاحیت محاسبات داشت و کنترل این تغییرات را انجام داده بود و از نظر محاسباتی  این تغییرات اشکالی نداشت. بعد از اعلام تغییرات در گزارش مهندس ناظر ، یکی از بازرسان شهرداری در مونیتورینگ خود گزارش ناظر را مطالعه کرده و طی بازدید از ساختمان ، و مشاهده تغیرات بادبندی؛ به همان مسئول بازرسی فنی که در ابتدا مجوز تغییرات را شفاهی داده بود مورد را گزارش  میکند و با پیگیری کارمند شهرداری ؛ مسئول بازرسی فنی، نامه تخلف مهندس ناظر را به شورای انتظامی ارسال میکند با این عنوان که ناظر، خارج از صلاحیت و خود سرانه اقدام به تائید تغییرات کرده است. شورای انتظامی ناظر را احضار کرده و متاسفانه به دلیل این تخلف سه ماه محرومیت برایش صادر گردید . قابل ذکر است که مهندس ناظر  قبل از جلسه شورای انتظامی از طریق مالک ، تائیدیه مهندس محاسب را هم اخذ کرد اما شورای انتظامی نپذیرفت و چون خودسرانه اقدام به این تائید کرده بود محکوم به سه ماه محرومیت شد .

  • بنابراین یادآور می شویم که مهندسان ناظر تک ناظره ویا مهندسان ناظر سازه، باید کوچکترین تغییرات را گزارش دهند و در گزارشات ذکر نمایند که:مالک باید تغییرات را به تصویب …

….

 مجموعه پرسش و پاسخ های تخصصی مهندسی و حقوقی را در چراجویی بخوانید >> کلیک کنید

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
keyboard_arrow_up